Akaryakıtta esnek ÖTV uygulaması nasıl işledi? / 25/12/2018

Akaryakıtta esnek ÖTV uygulaması nasıl işledi?

Akaryakıtta esnek ÖTV uygulaması nasıl işledi? 
Akaryakıt fiyatlamalarının hiçbir aşamasında dağıtıcılar, İstasyon bayileri, STK’lar ve EPDK yer almamaktadır.
Akaryakıt fiyatları hesaplanırken ham petrol fiyatları da baz alınmamaktadır.
Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında esas alınan fiyatlama Akdeniz piyasası işlenmiş ürün fiyatları ortalaması ve Dolar’ın yurtiçi değerlenmesinin ortalamalarıdır.
STK başkanları yada sosyal medya kullanıcıları talep ediyor diye fiyatlarda değişim de söz konusu değildir.
Akaryakıt fiyatlarında esnek ÖTV uygulaması Mayıs 2018 tarihinde devreye girdi. Yani akaryakıt pompa satış fiyatlarına fiilen üst sınır getirilmiş oldu. Uygulama sayesinde ürün fiyatları ile dövizde yaşanan artışların beraberinde getirdiği zam ihtiyacı, benzin ve motorin pompa satış fiyatlarına yansıtılmadı.
 Çünkü söz konusu ürünlerden alınan ÖTV'de zam ihtiyacı kadar kesinti yapıldı. Yani devletin ÖTV gelirleri azaldı ama vatandaş sabit fiyatla benzin ve motorin almaya devam etti. 
Son 3 aydan bu yana petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile döviz kurlarındaki gerileme, benzin ve motorin fiyatlarına da indirim olarak yansıdı. Bu indirimlerin bir kısmı, daha önce zam yapmamak için kesilen ÖTV’nin yerine koyulmasıyla pompaya yansımadı. 
Ancak son haftalarda ürün fiyatlarında ortaya çıkan düşüşler, benzin ve motorin pompa satış fiyatlarına da yansımaya başladı. Çünkü gelen indirimlerle devletin aldığı ÖTV’de yapılan kesintiler yerine koyulduğu gibi, pompa satış fiyatlarında düşüş yapılacak noktaya gelindi.

 Sendikamız EPGİS tarafından yapılan hesaplamalara göre daha önce yapılan ÖTV indirimleri yerine koyulduktan sonra pompa fiyatlarına yansıyan indirim miktarları ise motorinde 73 kuruş, benzinde 116 kuruş, otogazda ise 32 kuruş olarak tespit edildi.


28/07/2022

Petrol ve LPG Piyasalarında Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik

devamı
30/06/2022

Sendikamızın Sigorta Kefalet Senetlerine İlişkin Talebi, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

devamı
30/06/2022

Teminat Verme Süresi 1 Ağustos 2022 Tarihine Kadar Uzatıldı.

devamı