ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi alma süresi 1 yıl uzatıldı. / 07/10/2020

ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi alma süresi 1 yıl uzatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte yaptığı değişiklikler 7 Ekim 2020 tarih ve 31267 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte önemli değişiklikler yaptı. Söz konusu değişikliklerle ilgili yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliğe göre ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi alma süresi 1 yıl uzatıldı. Buna göre, Taşıt Durum Tespit Belgesi almış araçlar için 1 Temmuz 2020 tarihine kadar alınması gereken ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi süresi 1 Temmuz 2021’e  kadar ertelendi.

TAŞIMACIYA U-ETDS SİSTEMİNE İŞLEME ZORUNLULUĞU
Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle, K1 ve K2 taşıma belgesine sahip olanlara, taşıma evrakını taşıma işlemi başlamadan önce U-ETDS sistemine işleme zorunluluğu getirildi.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLARINA İLİŞKİN KRİTİK DÜZENLEME

Yine yapılan bir diğer değişiklikle, TMGDK’larda veya işletmelerde istihdam edilen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının ilgili mevzuat kapsamında tam süreli ve SGK meslek kodu ile istihdam edilmesi zorunluluğu 1.7.2021 tarihine kadar ertelendi. Aynı şekilde Tehlikeli Maddelerin Güvenlik Danışmanlarının herhangi başka bir işte çalışamayacağına veya çalıştırılamayacağına ilişkin zorunluluk da 1.7.2021 tarihine kadar uzatıldı.

ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi alma süresi 1 yıl uzatıldı.

28/07/2022

Petrol ve LPG Piyasalarında Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik

devamı
30/06/2022

Sendikamızın Sigorta Kefalet Senetlerine İlişkin Talebi, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

devamı
30/06/2022

Teminat Verme Süresi 1 Ağustos 2022 Tarihine Kadar Uzatıldı.

devamı