EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi: Dayanacak gücümüz kalmadı./Karar.com / 20/12/2021

EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi: Dayanacak gücümüz kalmadı./Karar.com

EPGİS, son aylarda akaryakıta yapılan peş peşe zamlar sonrası kâr marjlarının yükseltilmesi için EPDK'ya talepte bulundu. ''Oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz'' diyen EPGİS, ''Yıllarca bayilere ayrıca ödenen nakliye bedelin bugün toplam dağıtım kar marjının içine konulması kabul edilemez. Bize kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşını SGK, yemek ve yol bedellerini ve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir. Dayanacak gücümüz kalmadı.'' açıklaması yaptı.

Döviz kurlarındaki hareketlilik sürerken gelen peş peşe zamlardan akaryakıt da payına düşeni alıyor. Türkiye’nin birçok yerinde zam haberini alan sürücüler gece yarısı olmadan depolarını doldurabilmek için akaryakıt istasyonları önünde kuyrukta bekliyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPSİS) hemen hemen her gün akaryakıta gelen yeni bir zammı duyururken önceki gün motorinde 1,14 TL, benzinde 0,69 kuruş, LPG’de ise 0,70 kuruş/LT olacak şekilde artış oldu.

EPGİS, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) akaryakıt zamlarından mağdur olduklarını belirterek, kâr marjlarının yükseltilmesi için talepte bulundu.

'DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI'

EPSİS'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz. Yapılan her zam; bize yeni sermaye ihtiyacı demek. Yapılan her zam; maktu olan kar marjlarımızı yüzdesel olarak daha da aşağı düşürüyor. Satılan her bir litredeki dağıtıcı ve bayi karı toplamı yüzde 9 ve bu da 1 liraya denk gelmektedir. 1 liranın, 55 kuruş bayiye kalmaktadır. Bu 55 kuruşun; 25 kuruşu nakliyeye, 18 kuruşu banka ve kredi kartı komisyonuna gitmektedir. Bayinin satışlarının ortalama yüzde 85'inde Kredi Kartı kullanmaktadır. Bunun getirdiği parasal yük hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır. Evet söz konusu nakliye bedeli, bayi kar payının yarısını ortadan kaldırmaktadır.

Ne yazık ki dolum yerlerine uzak olan bölgelerde bayilerin ödediği nakliye bedeli 55 kuruş olan bayi marjını, sıfır noktasına bile getirebilmektedir. Yıllarca bayilere ayrıca ödenen nakliye bedelin bugün toplam dağıtım kar marjının içine konulması kabul edilemez. Bize kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşını SGK, yemek ve yol bedellerini, elektrik, su ve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir. Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimizi kapatmak istemiyoruz. ''

https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/epgisten-epdkya-kar-marjlarinin-yukseltilmesi-talebi-dayanacak-1643858


EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi: Dayanacak gücümüz kalmadı./Karar.com
20/12/2021

EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi:...

devamı
Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması!
20/12/2021

Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması! "B...

devamı
EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi
20/12/2021

EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi...

devamı