EPGİS’ten ÖTV indirimi önerisine tam destek / 30/04/2018

EPGİS’in 1’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle Adana’da düzenlenen bayi toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV oranının düşürülmesi yönündeki önerisini desteklediklerini belirtti.

EPGİS’ten ÖTV indirimi önerisine tam destek

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, Adana’da sendika üyeleriyle bir araya geldiği toplantı sonrası son dönmede Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem tarafından gündeme getirilen akaryakıtta ÖTV indirimi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu Akaryakıttaki ÖTV’de yüzde 15 oranında düşüş olmasını beklediklerini kaydeden Aktaş, bunun KDV’li benzinde 42 kuruş, motorinde ise KDV dahil 32 kuruş olarak indirime yansıyacağını belirtti.
 

“ÖTV’de yüzde 15 düşüş bekliyoruz”
Akaryakıttaki ÖTV’de yüzde 15 oranında düşüş olmasını beklediklerini kaydeden Aktaş, bunun KDV’li benzinde 42 kuruş, motorinde ise KDV dahil 32 kuruş olarak indirime yansıyacağını belirtti.
 

“Bütün piyasaların lokomotifiyiz”
Akaryakıt sektörünün bütün piyasaların lokomotifi olduğunu belirten Aktaş şöyle devam etti:  “Hem nakit, hem de kredi kartı satışlarında piyasanın nabzını tutan sektör akaryakıt sektörüdür. Biz bankaların gelirine sahip olmadan, akaryakıtla piyasaları finanse ediyoruz. Faiz yükünden biz ne kadar çok kurtulursak, biz de piyasayı o ölçüde finanse edebiliriz.  Bu yüzden yüzde 15 indirim gerçekleşirse, 10 milyar TL olarak görülen kayıp, devlete misli olarak geri gelecektir. Piyasaya canlılık geleceği kanaatindeyiz. Biz bu olguyu destekliyoruz.”
 

“Asıl kaçakçılık vergisel boyuttaki kaçakçılıktır”
Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili ciddi sıkıntılarının olduğunu ifade eden Aktaş, kaçakçılığın fiili olarak azaldığını, vergisel boyuttaki kaçakçılığın arttığını belirterek, “Alınacak cezayı göze alarak bunu yapabilmek çok mantıklı değil. Ama asıl kaçakçılık vergisel boyuttaki kaçakçılıktır. Kaçakçılar boyut değiştirerek, cezai kısmı az olan, geliri ise yüksek olan vergisel kaçakçılığa yöneldi” dedi.
 

“Akaryakıttaki KDV yükü 1 puana düşürülmeli”
Aktaş, akaryakıttaki vergisel kaçağın, akaryakıt üzerindeki yüzde 18’lik KDV yükününün 1 puana düşürülerek, aradaki 17 puanlık farkın da ÖTV’ye eklenmesiyle önleneceğini belirtti.
 

“E-irsaliye kaçağı yüzde 25 azaltır”
Fiziki irsaliyeler ile faturasız ürünlerin birden fazla yere sevkinin yapıldığını belirten Aktaş, faturasız ürünlerin önlenmesi için acilen e-irsaliyeye geçilmesi çağrısında bulundu. E irsaliye yöntemine geçilmesiyle kaçakçılığın yüzde 25 oranında önüne geçileceğini kaydeden Aktaş, “Teknolojiyi de göz önüne alarak e irsaliye yöntemine geçilmesiyle yüzde 25 oranında kaçakçılığın önüne geçileceğini öngörüyoruz. 4-5 milyar TL’lik kaybın önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. 1, 1 buçuk milyar dolar arasında fiziki bir kayıp var” dedi.

 

Kaynak: petroturk.com


Basın Bültenimiz
04/06/2020

Basın Bültenimiz...

devamı
Genel Başkanımızın BloombergHT'de  Yayınlanan Köşe Yazısı / BloombergHT
08/05/2020

Genel Başkanımızın BloombergHT'de Yayınlanan Köşe Ya...

devamı
Sendikamızdan Nöbetçi İstasyon Açıklaması /AA
15/04/2020

Sendikamızdan Nöbetçi İstasyon Açıklaması /AA...

devamı