E-irsaliye 5 milyarlık vergi kaybını bitirecek / 01/05/2018

EPGİS Başkanı Aktaş’tan akaryakıtta vergi kaçakçılığına karşı ‘e-irsaliye’ önerisi...

E-irsaliye  5 milyarlık  vergi kaybını bitirecek

Aktaş, “Bu sisteme geçilirse en az 4-5 milyarlık kaybın önüne geçilecek. Önerimizi Gelir İdaresi’yle paylaştık” dedi. 


MİRAY ÇİMEN
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, bir irsaliyenin birden fazla defa kullanılması yoluyla vergi kaçırmayı önlemek amacıyla e-irsaliye sistemine geçilmesini önerdiklerini belirterek, “Gelir İdaresi Başkanlığı’yla paylaştık, yıl sonuna kadar e-irsaliyeye geçileceğini umuyorum. Piyasada 16-17 milyar liralık vergisel yöntemle akaryakıt kaçakçılığı olduğunu düşünüyorum, e-irsaliyeyle en az 4-5 milyarlık kaybın önüne geçilecek” dedi. EPGİS Başkanı Aktaş, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.


KAÇAKÇILIĞIN KÖKÜ KAZANIR
Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu belirten Aktaş, şunları söyledi: “Fiziki akaryakıt kaçakçılığı çok azaldı. Ama asıl kaçakçılık vergisel tarafta. Kaçakçılar artık cezai kısmı az, geliri çok yüksek olan vergi kaçakçılığına yönelmiş. Bunun yegane çözüm yolu, akaryakıttaki yüzde 18’lik KDV yükünün yüzde 1’e düşürülüp 17 puanlık farkın ÖTV’ye eklenmesi yoluyla halka olumsuz etkisi olmadan yapılmalı. Vergisel anlamdaki kaçakçılığın kökü böylece kazınacaktır.”


YIL SONUNA KADAR GEÇİLİR
Bir irsaliyenin birden fazla kullanılması yoluyla vergi kaçırmayı önlemek amacıyla e-irsaliye sistemine geçilmesini önerdiklerini belirten Aktaş, “Akaryakıtçılar bunu kullanamayacağı için yüzde 25-30’luk oranda akaryakıt kaçakçılığının önüne geçileceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminlerimizi Gelir İdaresi Başkanlığı’yla paylaştık. Bu yıl sonuna kadar e-irsaliyeye geçileceğini umut ediyorum” değerlendirmesini yaptı.
Araçlara artık AVM’ler açılmalı
ÖTE yandan Aktaş, LGP’li araçlara alışveriş merkezlerine giriş izninin verilmesi gerektiğini belirterek, “LPG sistemleri son derece güvenli. Yüz binlerce araç sahibine ayrımcılık yapılmasına yol açan bu uygulama kaldırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
LPG satış izniyle 9 bin kişiye istihdam mümkün
2 bin 600 akaryakıt istasyonunda LPG olmadığını kaydeden Aktaş,  “2005’ten önce kurulmadığı için bunlara LPG satma izni verilmiyor. 600 LPG istasyonunda da akaryakıt satışı yok” dedi.
ayrım sona ermeli 
Aktaş, değerlendirmesine şöyle devam etti: “İstasyonlarda ayrım bitmeli. Enerji çeşitlerine acilen kavuşturulması, bunun sağlayacağı 2-3 kişinin işe alınması sayesinde istihdama katkı sağlanabilecek. İmar mevzuatında yapılacak bir düzenlemeyle bu mümkün. Hemen peşinden 8-9 bin kişilik istihdam sağlanacak.” ​

aksam.com.tr


EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi: Dayanacak gücümüz kalmadı./Karar.com
20/12/2021

EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi:...

devamı
Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması!
20/12/2021

Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması! "B...

devamı
EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi
20/12/2021

EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi...

devamı