Akaryakıt sektörü de faiz indirimi istiyor / 16/09/2017

EPGİS Başkanı “İstasyonlarda kredi kartlı akaryakıt ve LPG satışlarına bankaların uyguladığı pos oranları çok yüksek” dedi. 

Akaryakıt sektörü de faiz indirimi istiyor

MİRAY ÇİMEN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların faizleri indirmesi yönünde yaptığı çağrıya akaryakıt sektöründen de talep geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, faizlerin yüksekliğini sektörün de yakıcı şekilde yaşadığını belirterek, “İstasyonlardaki kredi kartlı akaryakıt ve LPG satışlarına bankaların uyguladığı pos oranları çok yüksek. Yine kullandırdıkları kısa ve orta vadeli kredilerin faizlerini ödeyebilmek de istasyonlar açısından neredeyse imkansız hale gelmiş durumda” dedi. Aktaş sorunun çözümü noktasında üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.   
AÇIK MEKTUP YAZDILAR 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık bir mektup yazan EPGİS Başkanı Aktaş’tan da konu hakkında talep geldi. Aktaş mektubunda, Erdoğan’ın Türkiye ekonomisinin, iş dünyasının en önemli sorunlarından birinin yüksek faiz oranları olduğunu her fırsatta gündeme getirdiğini belirterek, “Bu konudaki ısrarlı mücadelenizde, yanınızda olduğumuzu belirterek, sektörümüz cephesinde bu konuda yaşadıklarımızı ve maruzatımızı paylaşmak istiyoruz” dedi. Faizlerin yüksek olduğu gerçeğinin yansımasını sektörün de çok yakıcı şekilde yaşadığını belirten Aktaş, “İstasyon işletmecileri, bankaların sektörümüze uyguladığı fahiş faizler ve komisyonlardan belini doğrultamaz hale gelmiş durumda” diye konuştu.  
Pompada dünya fiyatları etkisi
 
Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Niyazi İlter de, Türkiye’deki reel pompa fiyatları açısından bakıldığında, bu yıl 7 Eylül’e kadar olan dönemde dolar kuru yüzde 2,8 düşerken, benzinde yüzde 1,9, motorinde ise yüzde 1,1 artış hesaplandığını söyledi. İlter, “Ham petrolle petrolden elde edilen ürünler arasındaki ilişki birebir değil. Petrol yatay seyreder veya düşerken aynı zamanda dolar kuru gerilerken akaryakıt pompa fiyatlarının artmasında, uluslararası piyasalardaki benzin ve motorin fiyatlarının yüksekliği etkili oluyor” dedi.
POS ORANLARI ÇOK YÜKSEK 
Aktaş, mektubunda şunları kaydetti: “İstasyonlardaki kredi kartlı akaryakıt ve LPG satışlarına bankaların uyguladığı pos oranları çok yüksek. Kullandırdıkları kısa ve orta vadeli kredilerin faizlerini ödeyebilmek de istasyonlar açısından imkansız hale geldi. Birçok işletme sahibi, anahtarını bankalara teslim etme noktasında.” 

aksam.com.tr


EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi: Dayanacak gücümüz kalmadı./Karar.com
20/12/2021

EPGİS'ten EPDK'ya kâr marjlarının yükseltilmesi talebi:...

devamı
Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması!
20/12/2021

Son dakika: EPGİS'ten akaryakıt zamları açıklaması! "B...

devamı
EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi
20/12/2021

EPGİS: Dayanacak gücümüz kalmadı./ DünyaGazetesi...

devamı