Akaryakıt istasyonlarına portatif mescit geliyor / 20/05/2017

Uzun yol sürücülerinin ibadetlerini yerine getirmek için bulmakta zorluk çektikleri mescitlerle ilgili olarak akaryakıt istasyonları harekete geçti.

Akaryakıt istasyonlarına portatif mescit geliyor

Özellikle uzun yol sürücülerinin ibadetlerini yerine getirmek için bulmakta zorluk çektikleri mescitlerle ilgili olarak akaryakıt istasyonları harekete geçti. Şehirlerarası yollarda bulunan akaryakıt istasyonlarına 5-6 kişilik prefabrik mescitler kurulacak. Projeye ilk aşamada ülke genelindeki 100 yol kenarı istasyonu ile başlanacak ve daha sonra sayı artırılacak. Akaryakıt istasyonlarının en büyük sorunlarından olan hijyenik tuvalet konusunda da özel bir çalışma başlatılacak. Sıcak buharla istasyonlarda hijyenik ortamlar yaratılacak ve akaryakıt istasyonları her bölgede özel temizlik firmaları ile anlaşmalar imzalayacak. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt istasyonlarına gün içinde gelen araçların yüzde 50'sinin tuvalet ihtiyacı için durakladığını belirterek, "Tuvalet ve mescit ihtiyacı büyük. Özelikle yol üstü istasyonlarına, portatif, tuvaleti ve abdest imkanı olan mescitler kuracağız" 

TASARIM KADIN MİMARDAN
Aktaş, akaryakıt istasyonlarında hijyenik tuvaletlerle hizmet verilmesi için özel bir çalışma başlatacaklarını belirterek, profesyonel bir firma ile anlaşarak, püskürtmeli hijyenik temizlik işlemi yaptıracaklarını söyledi. Aktaş, artık akaryakıt bayilerinin tuvaletleri içeri alma yönünde dönüşüm çalışması yaptığını kaydederken, bu tür tuvaletlerin bakımının daha kolay yapıldığını anlattı. Aktaş, mescidin tasarımına ve estetik olmasına da büyük önem verdiklerini ve Mimar Esin Köseoğlu'na özel bir tasarım yaptırdıklarını kaydetti.

UYGULAMA HEMEN BAŞLADI
Aktaş, akaryakıt istasyonlarında ibadethane olması konusunda da çalışmaları olduğunu kaydederken, "Özellikle yol kenarlarındaki uzun yol istasyonlarında ufak bir mescit olması lazım. 5-6 kişilik prefabrik mescitler kuracağız" dedi. Aktaş, portatif mescitlerde, tuvalet ve abdesthane de olacağını belirterek, "Doğal olarak buralar da temiz tutulacak" diye konuştu. Aktaş, projeye ilk aşamada ülke genelindeki 100 yol kenarı istasyonu ile başlanacağını ve daha sonra sayının artacağını ifade etti.

sabah.com.tr

 


Basın Bültenimiz
04/06/2020

Basın Bültenimiz...

devamı
Genel Başkanımızın BloombergHT'de  Yayınlanan Köşe Yazısı / BloombergHT
08/05/2020

Genel Başkanımızın BloombergHT'de Yayınlanan Köşe Ya...

devamı
Sendikamızdan Nöbetçi İstasyon Açıklaması /AA
15/04/2020

Sendikamızdan Nöbetçi İstasyon Açıklaması /AA...

devamı